Gospodarstwo domowe może otrzymać tzw. „dodatek gazowy” – tj. refundację podatku VAT, jeżeli łącznie spełnia poniższe warunki:
UWAGA: gospodarstwa domowe, które złożyło wniosek o dodatek węglowy lub wniosek o inne źródła ciepła (drewno, pelet, olej, gaz LPG) lub wniosek o dodatek elektryczny nie uzyskają prawa do dodatku gazowego gdyż wcześniej zdeklarowały inny rodzaj głównego ogrzewania. W tym względzie zachodzi sprzeczność deklarowanych oświadczeń, z których jedno jest fałszywe, co w konsekwencji skutkuje odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych oświadczeń.
UWAGA: przez gospodarstwo domowe jednoosobowe należy rozumieć osobę samotnie zamieszkującą i gospodarującą. Nie można wydzielać jednoosobowych gospodarstw zamieszkujących przy rodzinie – nie jest to samotne zamieszkiwanie.
Dla wniosków złożonych od dnia 1 stycznia do dnia 31 lipca 2023 r. bazę do przeliczenia dochodu w gospodarstwie stanowi rok 2021, a dla wniosków złożonych od dnia 1 sierpnia do dnia 31 grudnia 2023 rok 2022.
Weryfikacji w CEEB oraz dochodów rodziny dokonuje się jednorazowo przy złożeniu pierwszego wniosku o dodatek gazowy.
Wysokość dodatku to refundacja kwoty odpowiadającej podatkowi VAT wynikającej z opłaconej faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.
Wnioski o dodatek należy składać nie później niż do dnia 29 lutego 2024 r lub w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Chełmcu, ul. Marcinowicka 6.
Formularz wniosku o refundację podatku VAT dla gospodarstw domowych znajduje się na BIP Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Do wniosku należy dołączyć: